ROKET SAVAŞLARI VE SAKIZ ADASI TURU
Marmaris - Fethiye
15-16.04.2023

Açıklama

Hem Sakız adasını keşfediyor, hem de 100 yılı aşkın bir süredir gerçekleştirilen ve tam bir görsel şölen haline gelen Roket Savaşlarını izleyerek heyecan dolu anlar geçiriyoruz…

Dünya üzerinde, sakız ağaçlarının yetiştiği ve damla sakızı üretiminin yapıldığı yegâne yerlerden biri olan Sakız Adası’nda keyifli ve bir o kadar da ilginç bir tatile çıkıyoruz. Neolitik Çağa kadar uzanan zengin bir tarihi mirasın yanında, doğal güzellikleri ile de ziyaretçilerine dolu dolu, keyifli bir gezi imkânı sunan 5. Büyük Yunan Adası’nda, sizlere unutulmaz bir tatil geçirtmek için özel bir program hazırladık. Antik orta çağ köylerinde geçmiş zamana bir yolculuk yapmaya ve iki kilise arasında gerçekleştirilen roket savaşlarını izlemeye hazır mısınız?

TUR PROGRAMI

1.GÜN: MARMARİS-ÇEŞME TRANSFER-ÇEŞME-SAKIZ KATAMARAN YOLCULUK-ŞEHİR MERKEZİ-GÜNEY ADA TURU-ROKET SAVAŞLARI-OTEL

Siz değerli misafirlerimiz ile 02:00’da Eşref Girginç Parkında (LC Waikiki karşısı) buluşuyor ve Çeşme - Sakız seferlerinin hareket yeri olan Çeşme Limana doğru yola çıkıyoruz.

Sabah saat 08:30 da Çeşme Ulusoy Limanına ulaşıyor bilet ve pasaport kontrollerinden sonra 09:20 da hareket edecek olan feribotumuz ile adaya hareket ediyoruz. Yarım saat kadar sürecek olan yolculuğumuz sonrası adaya ulaşıyor ve rehberimiz ile buluşuyoruz. Gümrük işlemleri ardından, valizlerimizi bizi bekleyen aracımıza yüklüyor ve Ege’nin gizli hazinesi Sakız Adası’nı keşfe başlıyoruz.

Rehberimiz ile birlikte Aploterya adı verilen Sakız adası çarşısını, Sultan Abdulmecit tarafından yaptırtılan Mecidiye Camii’yi, Sakız adasının en büyük ve en işlek meydanı olan Vounaki Meydanı’nı geride bıraktıktan sonra Bizans döneminde inşaa edilmiş fakat daha sonra sırasıyla Ceneviz ve Osmanlı dönemlerinde de adanın yönetim merkezi olmuş Sakız Kalesi’ni ve içerisindeki Osmanlı eserlerini ziyaret edecegiz.

Ardından öğlen yemeği için deniz kenarında bir tavernaya gidiyoruz. Burda misafirlerimiz çeşitli deniz ürünleri ve mezelerden oluşan menüden istediklerini seçebilirler.

Merkez ziyaretlerimizi tamamladıktan sonra Güney Ada turu programımız kapsamında Sakız Adası’nın “Unesco” tarafından da koruma altında olan Armolia, Pirgi  ve Mesta  köylerini ziyaret ediyor olacağız. Dünya üzerinde Damla sakızının üretimini tekelinde bulunduran Mastihahoria adı verilen adanın güneyindeki köylere doğru turumuza başlıyoruz.

Turumuzda ilk durağımız yüzlerce yıldır el yapımı seramikleriyle meşhur Armolia Köyü ve meşhur seramik atölyelerinden birini ziyaret etmek için küçük bir mola veriyoruz. Sonrasında  rotamızı adanın diğer popüler köylerinden biri olan labirent köy Mesta’ya geçiyoruz. Muhteşem ortaçağ mimarisi ve Sakız adasının en önemli ve görkemli kiliselerinden biri olan Taksiarhis Kilisesi ile ünlü olan bu Antik ortaçağ köyündeki gezimizde zamanın içerisinde kaybolacaksınız. Diğer köyler gibi, Korsan saldırılarından korunmak amaçlı yapılmış olan bu köyde de giriş ve çıkış sadece iki kapıdan yapılmaktadır, tehlike anında bu kapılar kapatılmakta ve güvenlik bu şekilde sağlanmaktaydı. Gezilerimiz sonrasında köy meydanına ulaşıyor ve kahve molamızı veriyoruz. Sonrasında masalsı Pyrgi Köyü’ne doğru yola çıkıyoruz. Pyrgi Köyü, Orta Çağ izlerini taşıyan daracık sokakları, korsan saldırılarından korunmak üzere birbirine bitişik olarak inşa edilen ve özel sıva tekniği ile renklendirilen evleri ile adaya gelen turistlerin en uğrak ziyaret yeridir. Zamanda yolculuk yapıyormuş hissine kapılacağınız bu köyün Geometrik desenli evlerine hayran kalacağınızı düşünüyoruz. Güney Ada turu kapsamındaki köy ziyaretlerimizi tanıdıktan sonra otelimize geçiyoruz. Biraz dinlenme ve geceye hazırlık için serbest zaman veriyoruz. Saat 19:00 – 21:00 arası otel restaurantında açık büfe akşam yemeğimizi alıyor ve saat 21:30 da otel lobisinde buluşup otobüsümüzle Roket Savaşı alanına doğru yol alıyoruz. Tarihi yüzyıllar öncesine dayanan bu muhteşem festivali yakından izliyoruz. Roker savaşları 100 yılı aşkın bir süredir gerçekleştirilen görsel bir şölendir. 40 gün süren orucun ardından gelen Paskalya kutlamalarının son günü yapılır. İsa’nın göğe yükseldiği kabul edilir. Vrontados semtinde bulunan Agios Markos ile Panagia Erithiani Kiliseleri bir birlerine karşılıklı olarak roket atarlar. Bu şöleni yerinde izliyor ve etkinlik bitiminde tekrar kaldığımız otele geri dönüyoruz. (SAKIZ ADASI KONAKLAMA) 4* Golden Sands Hotel

2.GÜN: KUZEY ADA TURU-SAKIZ LİMANI-ÇEŞME YOLCULUK-ÇEŞME-MARMARİS TRANSFER

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından aracımızdaki yerimizi alıyor ve Kuzey Ada turumuza başlıyoruz. İlk durağımız her platformda adanın en önemli sembollerinden biri olarak karşımıza çıkan deniz kenarındaki 4 adet yel değirmeni olacak. Tarihi yel değirmenlerinin görevi bölgeye de adını vermiş olan deri işleyici tabakhanelere (tabakika) su çekmektir. Son yıllarda belediyenin katkılarıyla restore edilerek adaya gelen tüm turistlerin görmeden dönmediği bir anı noktası haline gelmiştir. Buradaki fotoğraf molamızın ardından turumuza devam ediyoruz.

Sıradaki durağımız Sakız Adası‘nın antik dönemdeki en meşhur ozanı Homeros'un İlyada ve Odysseia eserini dünya edebiyatına kazandırdığı bölge Daskalopetra olacak. Milattan önce 6. yüzyılda öğrencileri tarıfından okul haline getirilmiş büyük bir kaya. Bu güzel anı noktası size binlerce yıl öncesinin yaşam tarzını ve o dönemin sanat anlayışını sorgulatacak. Bu ziyaretimizin ardından öğlen yemeği molamızı vereceğimiz adanın en şirin balıkçı köyü Langada’ya geçiyoruz. Deniz kenarındaki klasik Yunan tavernalarında (lokanta) geleneksel mezeler ve yunan mutfağının klasikleşmiş yemeklerinin yanı sıra en taze deniz ürünlerinin de tadına bakma fırsatınız olacak. Limana dönüş yolunda adanın sembol noktalarından biri olan deniz üzerindeki Agios İsidoros kilisesinde fotoğraf molası veriyoruz. Damla Sakızının hikayesinin bu Azizle başladığı rivayet edilmektedir.

Bu ziyaret ile Sakız Adası programımızı tamamlamış oluyor ve Çeşme Limanı’na feribotumuza binmek üzere hareket ediyoruz. Yaklaşık olarak yarım saat kadar sürecek olan yolculuğumuz sonrası Çeşme limanına dönüyoruz. Pasaport işlemlerimizi tamamladıktan sonra, limanda bizi bekleyen aracımız ve kaptanımız ile buluşuyoruz. Farklı bir deneyim yaşamış olmanın mutluluğu ile Marmaris’e dönüş yoluna geçiyor ve gece saatlerinde Marmaris’e ulaşıyoruz. Sizleri aldığımız noktalarda bırakıp, başka turlarda görüşmek üzere hoşça kalın diyoruz.

NOT: Yeşil pasaportu olan misafirlerimizin vize almaya ihtiyacı yoktur. Vize almak isteyen misafirlerimize, evraklar ve randevu alma konusunda acentemiz tarafından hizmet verilebilmektedir.

GENEL ŞARTLAR

**Rehberimiz, hava, yol koşulları gibi gezinin seyrini etkileyebilecek durumları göz önünde bulundurarak, tüm ziyaretleri gerçekleştirmek koşuluyla programda ve güzergâhlarda değişiklik yapma hakkına sahiptir.

*Yurt dışına seyahat etmek isteyen 18 Yaş altı kişiler sadece annesi ile seyahat edecekse, babasının muvafakatnamesi, sadece babası ile seyahat edecekse, annesinin muvafakatnamesi ve anne babanın haricinde birisiyle veya yalnız gidiliyor ise anne ve babanın her ikisinin de muvafakatnamesi gerekmektedir. Eğer çocuğun velayeti kanuni bir temsilcide ise kanuni temsilcisinin iznini belirten noterce veya resmi makamlarca tasdik edilmiş muvafakatname gerekmektedir.

**Fiziki koşulların bir ziyaretin gerçekleşmesini imkânsız hale getirmesi durumunda (yol, hava durumu, doğal afet v.b.) bu ziyaretin gerçekleşmemesi sebebi ile acentemiz sorumlu tutulamaz.

** Feribot firmasından dolayı oluşabilecek, hareket saati değişikliklerinden ve hava koşulları sebebi ile meydana gelebilecek iptallerden ve ekstra maliyetlerden firmamız sorumlu tutulamaz. Bu gibi durumlarda şirketimizin tur programında değişiklik yapma hakkı saklıdır.

** Yunanistan makamları pasaportlarda KKTC giriş/çıkış damgası olması halinde ülkeye giriş izni vermemektedirler.

**Pasaportunun son geçerlilik tarihine 90 günden az kalan yolcularımızın rezervasyon öncesi sorgulama yapması gerkemektedir.

**Çocuk indirimleri, iki yetişkin ile birlikte konaklama durumunda geçerli olmaktadır. Çocuk fiyatları için lütfen iletişime geçiniz.

**Verilen fiyatlar erken rezervasyon dönemi fiyatları olup, 31 Mart 2023 tarihine kadar yapılacak olan rezervasyonlar için geçerli olacaktır.

**İlk rezervasyon esnasında kişi başı 70,00 € kaparo ödemesi ile ön kayıt yaptırıp bu fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

İlke ve şartlar

**Çocuk indirimleri, iki yetişkin ile birlikte konaklama durumunda geçerli olmaktadır. Çocuk fiyatları için lütfen iletişime geçiniz. **Verilen fiyatlar erken rezervasyon dönemi fiyatları olup, 31 Mart 2023 tarihine kadar yapılacak olan rezervasyonlar için geçerli olacaktır. **İlk rezervasyon esnasında kişi başı 70,00 € kaparo ödemesi ile ön kayıt yaptırıp bu fiyatlardan yararlanabilirsiniz.


Ödeme Seçenekleri

Kredi Kartı -

Gün : 2 | Gece : 1


Dahil Hizmetler


 • Marmaris-Çeşme Liman gidiş-geliş transferleri
 • Sakız adası gidiş-dönüş feribot biletleri
 • 4* Golden Sands Hotel’de oda - kahvaltı konaklama
 • Sakız Liman – Otel – Liman gidiş dönüş transferleri
 • 1. gün-Güney Ada turu ve Roket Savaşı alanına transferler
 • Türkçe Rehberlik hizmeti
 • Otel + şehir vergileri
 • 2. Gün Kuzey Ada Turu

Hariç Hizmetler


 •     Kişisel Harcamalar    
 •     Yurt dışı çıkış harcı    
 •     Otel konaklama konsepti dışındaki yemek ve içecek ücretleri    
 •     Vize ücreti (vize işlemleri acentemiz tarafından yapılabilmektedir)    
 •     Otel geceleme vergisi    
Yorum Yaz x

Lutfen Dikkat Edin : Eklenen inceleme silinemez veya guncellenemezTur Tarihini Seçiniz