whatsapp
KIBRIS TURU
Marmaris - Fethiye
14-16 Şubat 2020 (3 Gun-2 Gece)

Açıklama

Manevi açıdan sizi derinden etkileyecek, çok farklı duygular yaşatacak olan bu turumuz, hayatınız boyunca unutamayacağınız anılarla dolu olacak…

 

TUR PROGRAMI

1. GÜN : İZMİR – LEFKOŞA - GİRNE  (14 Şubat 2020 )

Gece saat 00:00’da buluşma yerimizde rehberimiz ve kaptanımızla buluşup İzmir Adnan Menderes Havalimanına 06:35 Pegasus Hava Yolları İzmir - Kıbrıs uçağına binmek üzere yola çıkıyoruz. Havalimanına vardığımızda check-in işlemimizi yapıp uçağımıza biniyoruz. Yaklaşık 1 saatlik bir uçuş sonrasında Kıbrıs’a varıyoruz ve bizi bekleyen aracımıza binip ilk gün gezi programımıza başlıyoruz. Bunu takiben Gazimağusa’ya doğru hareket ediyoruz. İlk olarak Kıbrıs'ta 1974 harekâtını müteakip yerleşime kapatılan ‘modern zaman Pompei'si’ olarak da adlandırabileceğimiz Kapalı Maraş gezimizi yapıyoruz. Burada savaşın bıraktığı izleri bazı yapıların duvarlarında ve sokaklarda görebiliyoruz. 1970'li yıllarda dünyanın en büyük turizm merkezlerinden birisi olan Kuzey Kıbrıs Lüzinyan surları olarak bilinen ancak sonraları Kıbrıs’ı ele geçiren Venediklilerin Osmanlılara karşı önlem almak üzere 1550’li yıllarda yeniden elden geçirdiği Magosa’nın Osmanlılar tarafından fethinin ardından yine Osmanlılarca onarılıp bugünkü halini alan Gazi Mağusa Surları’nı yakından görüyoruz. Surlar içinde Alış-veriş için serbest zamanımız olacaktır. Yine Magosa’da Vatan Şairimiz Namık Kemal’in Nisan 1873 tarihinde İstanbul Gedik Paşa tiyatrosunda “Vatan Yahut Silistre” oyununun sergilenmesinden sonra aynı ay içerisinde Kıbrıs’a sürüldüğü ve Haziran 1876 tarihinde V.Murat tarafından affedilene kadar yaklaşık 38 ay tutsak edildiği bir gerçektir. Anılan Namık Kemal Zindanı’ adıyla bilinen müze evini ziyaret ediyoruz. Venedik Saray kalıntılarını,  günümüzde Lala Mustafa Paşa Camii olarak kullanılan St.Nicolas Katedrali’ni  ziyaret ederek Mağusa turumuzu tamamlıyoruz. Yol üzerinde panoramik Kral Mezarları’nı göreceğiz. Dönüş yolumuzda St.Barnabas İkon ve Arkeoloji Müze ziyareti ile gezimizi tamamlıyoruz.

 

2.GÜN BEŞPARMAK-GİRNE (15 Şubat 2020 )

Sabah kahvaltı sonrası ilk ziyaretimiz Boğaz Şehitliği. Ardından Lefkoşa’ya ulaşıp 1963 Aralık ayında Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı'nda görevli Binbaşı Nihat İlhan'ın evinin EOKA'ya bağlı Rum çeteler tarafından basılmasıyla gerçekleşen menfur saldırı olayının sergilendiği evi ziyaret ediyoruz. 1 Ocak 1966 tarihinde ziyarete açılan ve adı Barbarlık Müzesi’ olan müze evde duygusal anlar yaşayacağız. Ardından Yeşil Hat Sınır bölgesine geçiyor ve Kıbrıs Ada’sını ikiye ayıran bu sınır hattından her iki tarafta kalmış mahalleleri görme olanağı buluyoruz.  Daha sonra 14. yy. Lüzinyanlar döneminde inşa edilmiş, 16. yy. Venedikliler tarafından şehri Osmanlılara karşı korumak için genişletilmiş Lefkoşa Surları’nı görüyor, devamında şehrin eskiden Girne’ye açılan kapısından (Girne Kapısı) geçiyoruz.   Beşparmak Dağları ve Girne Bölgesine tura çıkıyoruz. Önce Girne Yat Limanı’nı ziyaret ediyoruz. Bizanslılar tarafından 7. yy. temelleri atılan ve değişen süreç içerisinde Lüzinyanlar ve Venedikliler tarafından geliştirilerek kullanılan, bugünkü duruma Osmanlılar döneminde gelen Girne Kalesi gezimizin ardından limanda serbest vaktimizde çaylarımızı, kahvelerimizi içiyoruz.  Burada şehitlerimizin anılarını yad edip, ruhlarının şad olması için yaptığımız duaların ardından eski bir Rum Köyü olan Beylerbeyi Köyü’ne gidiyoruz. Gotik mimari tarzın ince bir örneği olan Bellapais Manastırını ziyaret ediyoruz. Akşam saatlerinde otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

3.GÜN GÜZELYURT-LEFKE (16 Şubat 2020 )

Sabah kahvaltı sonrası hareket ile ilk durağımız 1974 Kıbrıs Barış Harekâtında adaya ilk ayak basılan noktada şehit düşen subay, astsubay, erbaş ve erler anısına inşa edilerek adını ilk çıkartmada şehit düşen Alay Komutanı Albay İbrahim Karaoğlanoğlu’ndan alan ‘Karaoğlanoğlu Şehitliği’ni ziyaret ediyoruz. Bu ziyaretimiz esnasında gerek Rumlar tarafından kaçarken bırakılan, gerekse Türkler tarafından kullanıldıktan sonra kullanım dışı edilen askeri araçların sergilendiği Açık Hava Müzesi’ni geziyor, Barış ve Özgürlük Anıtı’nın önünde toplu fotoğraf çekiliyoruz. Ayrıca Yavuz Çıkartma Plajı ve Özgürlük Anıtı ziyaret yerlerimiz arasında olacak.  Mavi Köşk (Kaçakçının Köşkü). Girne, Güzelyurt dağ yolu üzerinde Çamlıbel Köyü’nde bulunan, Rum lider Makarios’un avukatlığını yapan ve aynı zamanda Orta Doğu’nun en büyük kaçak silah tüccarı olan İtalyan asıllı Rum Pablo Pavilides’in şimdi müze olan evini ziyaret ediyoruz. Bu ev günümüzde silahlı kuvvetlerimizin kontrolü altındaki bir müze ev olarak hizmet veriyor. Daha sonra siz değerli misafirlerimiz için serbest zaman veriyoruz. Günü Girne’deki serbest zaman ile tamamlıyor ve rehberimizin belirlemiş olduğu buluşma noktasında buluşup PC1867 17:00 Lefkoşa – İzmir uçuşumuza yetişecek şekilde havalimanına doğru yola çıkıyoruz.

İlke ve şartlar

Gece saat 00:00’da buluşma yerimizde rehberimiz ve kaptanımızla buluşup İzmir Adnan Menderes Havalimanına 06:35 Pegasus Hava Yolları İzmir - Kıbrıs uçağına binmek üzere yola çıkıyoruz.


Ödeme Seçenekleri

Kredi Kartı -

Günler : 3 | Gece : 2


Dahil Hizmetler


  • Zorunlu seyahat sigortası
  • 3 gün 2 gece yarım pansiyon konaklama
  • Tüm çevre gezileri
  • Ercan Havalimanı - Otel - Ercan Havalimanı Transferleri
  • İzmir-Marmaris, Marmaris- İzmir havaalanı transferleri
  • Müze – ören yeri giriş ücretleri
  • Kokartlı rehberlik hizmeti

Hariç Hizmetler


  •     Kişisel harcamalar    
  •     Öğlen yemekleri    
  •     Tüm yemeklerde alınan içecekler    
Yorum Yaz x

Lutfen Dikkat Edin : Eklenen inceleme silinemez veya guncellenemez0 İncelemeler


0 /10

Tur Tarihini Seçiniz