KARADENİZ-YAYLALAR VE ANADOLU…
Marmaris
16 – 24 Ağustos 2019 (8 gece, 9 gün)

Açıklama

KORAL TURİZM İLE DERE TEPE ANADOLU, KARADENİZ VE YAYLA TURU


***Konforlu Yeni Otobüsümüzle***

Siz değerli misafirlerimizi; “Ele avuca sığmaz denizi ve asi ırmakları, hırçın dalgaların öfkesini dindirmek istercesine kıyı boyunca gururla dikilen sisli ulu dağları ve o dağlardaki gürgen, ıhlamur, kestane ve kızılağaçların renk cümbüşü, neredeyse yıldızlardan akan şelaleleri, kadim uygarlıkların ardlarında bıraktığı muazzam tarihi eserleri, sırtını dağlara yaslamış yüreğini karadenize bağlamış neşeli insanların diyarı” Karadeniz turumuza bekliyoruz.

TUR PROGRAMI

1 gün: Akşam saat 21:00’de Eşref Girginç Parkı’nda buluşuyor ve konforlu otobüsümüzle geleneksel Osmanlı mimarisinin UNESCO Dünya Miras Şehirleri arasına alarak taçlandırdığı, yığma evleri ve anıtsal yapılarıyla bütünüyle sit alanı ilan edilen Safranbolu’ya doğru hareket ediyoruz.

2. gün: Safranbolu mimarisinin en güzel örneklerini bir açıkhava müzesi tadında gözlemleyebileceğimiz meşhur Yörük Köyü ilk durağımız olacak. Tarihi konaklar arasında yapacağımız yürüyüş esnasında kendinizi zaman tünelinde geçmişe yolculuk etmiş gibi hissedeceksiniz. Daha sonra Safranbolu’yu, Hükümet Konağı’nı ve saat kulesini panoramik olarak göreceğimiz Hıdırlık Tepesi’nde çekeceğimiz güzel fotoğrafların ardından Safranbolu’nun ruhunu yansıtan sokaklardan geçerek Semerciler, Manifaturacılar, Demirciler, Bakırcılar Arastaları’nı, Cinci Hanı ve Hamamı’nı ve avlusunda güneş saati bulunan Köprülü Mehmet Paşa Camii’ni geziyoruz. Tarihi kentin meşhur lokumcusunda hem lokuma dair bilgi sahibi olacak hem de safranlı lokumlarından tatma ve alışveriş yapma imkanı bulacağız. Yemeniciler Arastası’nda vereceğimiz alışveriş molası sonrası sizleri otobüsümüzle Tokatlı Kanyonu’nu en güzel şekilde görebileceğiniz Kristal Teras noktasına götürüyor ve eşsiz manzaraya karşı çay keyfimizi tamamladıktan sonra dönüş güzergahımızda İncekaya Su Kemeri’ni de hayranlıkla izleyerek Safranbolu gezimizi tamamlıyoruz. Akşam yemeği ve konaklamamız Safranbolu’daki otelimizde olacaktır.

3. gün: Sabah kahvaltımızı otelde aldıktan sonra saat 07:00 civarı Safranbolu’na veda ederek Ilgaz-Tosya yolu üzerinden Şehzadeler Şehri Amasya’ya doğru yol alıyoruz. Yeşilırmak nehrinin taçlandırdığı kente girdiğimizde ilk olarak esasen eski dönemde şehrin su ihtiyacını karşılamak için Roma döneminde inşa edilen ve ünlü “Ferhat ile Şirin Efsanesi”ne konu olan Ferhat ve Şirin su kanalını geziyoruz. Sonrasında Toyga çorbası, baklalı yaprak sarması, mantı gibi yöresel yemeklerin tadına bakacağımız ırmak manzaralı restorantımızda yemeğimizi alıyoruz. Hitit, Urartu, Frig, İskit, Pers, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerin sergilendiği ve 14. yüzyıl İlhanlılar dönemine tarihlenen, önemli şahsiyetlerin mumyalarının bulunduğu arkeoloji müzesi ziyareti sonrası Anadolu’da 14. yüzyılda akıl hastalarının müzik ve su ile iyileştirildiği, Amasya Darüşşifası olarak da uzun yıllar hizmet veren Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Nihayetinde Yeşilırmak boyunca uzanan geleneksel Osmanlı evlerinin tüm özelliklerini taşıyan ahşap çatkı aralı ve kerpiç dolgulu tarihi Yalı Evleri, antik kaya mezarları ve Amasya Kalesi manzarasıyla tarihi saat kulesine doğru birlikte zevkli bir yürüyüş yapıyoruz. Akşam yemeği ve konaklamamız Amasya’daki otelimizde olacaktır.

4. gün: Kahvaltımızı otelde aldıktan sonra sabah 08:00’de Amasya’dan ayrılıyor ve Samsun üzeri yolculuğumuza başlıyoruz. İlk olarak Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü 9. Ordu Müfettişi olarak kurmayları ile birlikte İstanbul’dan Samsun’a getiren ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'ne giden yolda, Büyük Kurtuluş Savaşı’nın başlaması aşamasında çok önemli bir görev yaparak tarihteki yerini almış olan Bandırma Vapuru Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Yemyeşil yaylaları, uçsuz bucaksız fındık bahçeleri, güleryüzlü ve sıcakkanlı insanların olduğu, gerçek bir karadeniz şehri olan Ordu’da engin Karadeniz’e yaraşır, buğulama gibi yöresel tariflerin de bulunduğu şık bir balık restoranında öğle yemeğimizi alıyor ve sahil şeridini takip ederek mavi ve yeşilin birleştiği Sürmene’de, sağlamlığı ve keskinliğiyle ün yapmış, el emeği göz nuru Sürmene bıçaklarını yerinde inceleme şansımız olacak. Sonrasında Sürmene’de yaylada eşsiz manzaralara sahip olan otelimize 2 gece konaklama yapmak için giriş yapıyoruz. Akşam yemeğimiz otelde olacaktır.

5. gün: Sabah 08:00’de otelimizden ayrılarak Kaçkar Dağları’nın ekolojik ve endemik açıdan zenginliklerini hayranlıkla izleyebilmek için Ayder Yaylası’na doğru hareket ediyoruz. İlk durağımız Rize yöresinde 15. yüzyıldan itibaren geleneksel şekilde üretimi gerçekleştirilen meşhur Feretiko dokumalarının satıldığı mağaza olacaktır. Kendir ve pamuk ipliklerinin ustalık ve özenle dokunması ile elde edilen Feretiko dokuması herhangi bir kimyasal süreçten geçmeden üretimi sağlanan, doğal ve nefes alan bir kumaş türüdür. Sonrasında Doğu Karadeniz Bölgesi’nde henüz HES ve madenlerin girmediği, bu nedenle doğal özelliklerini kaybetmeyen nadir yerler arasında bulunan Fırtına Vadi’sine doğru ilerliyoruz. Bir merdiven gibi kademe kademe yükselen vadi, bambaşka bir renk cümbüşü ve manzara sunuyor. Bilimsel araştırmalara göre yaklaşık 300 tanesi endemik olan ve sayıları toplamda 2500’e ulaşan bitki çeşidinin varlığıyla Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda bulunan Tar Deresi’nde kah tropikal bitkilerin arasından kah şimşir, kızılağaç ve kayın ağaçları eşliğinde keyifli bir yürüyüş bizleri bekliyor. Bu doğa yürüyüşünün finalinde sizleri Türkiye’nin en yüksek şelalesi ünvanını taşıyan Bulut Şelalesi karşılayacak. Sırtını Kaçkarlar’a dayamış, ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı Ayder Yaylası’na ulaştığımızda bizleri, yukarıdaki yeşil yamaçları aşarak ince beyaz bir duvak gibi yüzlerce metreden süzülen Gelin Tülü Şelalesi karşılıyacak. Masmavi bir gökyüzü, yemyeşil orman dokusu ve bembeyaz şelalenin oluşturduğu renk cümbüşü görenleri kendine hayran bırakacak. Öğlen yemeğimizi alacağımız restorantta muhlama, laz böreği, kara lahana sarması gibi yöresel lezzetlerin tadına baktıktan sonra Sevdaluk Dizisi’nin çekildiği Şenyuva Köyü’nü görecek ve burada bulunan Tarihi Taş Köprü’de fotoğraf çekilme şansını bulacağız. Fırtına Vadisi’nde sarp bir kayanın üzerine konmuş bir kartal yuvası azametiyle, Türkiye’nin en görkemli kalesi ünvanını yakın tarihte alan ve ününü piyanist Tuluyhan Uğurlu’nun verdiği konserle daha da pekiştiren Zilkale Kalesi sonraki durağımız olacak. Çamlıhemşin’e adını veren ve ucu sonu olmayan çam ormanlarıyla kaplı yemyeşil bir vadinin kucağında; heybetli, vakar ve dumanlı dağların gölgesinde deli dolu akarak Karadeniz’in bağrına ok gibi saplanan Fırtına Deresi’nin yoldaşlığında huzur bulacak ve eşsiz manzaraya karşı huşu içinde uzaklara dalıp gideceksiniz. Akşam yemeği ve konaklamamız Sürmene’deki otelimizde olacaktır.

6. gün : Sabah 08:00’de otelimizden ayrıldıktan sonra Karadeniz’e gelmişken çayın memleketinde ince belli bardakta bir çay keyfi yapmadan olmaz diyerek sizleri bir çay fabrikası satış mağazasına götürüyoruz. Burada çayın dalından toplanmasından, fabrikadaki hazırlanış aşamalarına kadar geçen süreç hakkında hem bilgi alacak hem de çay demlemenin inceliklerini öğreneceğiz. Daha sonra yağmur ormanları, yüksek dağ peyzajı ve yayla ekosistemiyle orman ekosisteminin kaynaştığı Doğu Karadeniz’in gözde turizm beldesi Uzungöl’e yöneliyoruz.

Tabii ve kültürel değerlerin korunması amacıyla 1989 yılında tabiat parkı ilan edilen, deniz seviyesinden 1090 metre yükseklikte bulunan, dik yamaçları ve muhteşem orman örtüsü ile Alpler’in güzelliğini geride bırakan Uzungöl, adını vadinin ortasında bulunan ve yamaçlardan düşen kayaların Haldizen Deresi'nin önünü kapatmasıyla oluşan gölden almıştır. Göl kenarında yapacağımız çay keyfinin üstüne sizleri gölün çevresinde dolaştırarak, harika enstantaneler yakalayabileceğiniz fotoğraf molamız da olacaktır. Sonrasında sizleri Trabzon’un Akçaaabat ilçesinin Türkiye’ye lezzetli bir armağanı olan meşhur Akçaabat Köftecisi’ne midelerimizi şenlendirmeye götürüyoruz. Sonraki durağımız bol oksijenli havası, cıvıl cıvıl kuş sesleri ve göz kamaştıran güzellikteki bakir doğası ve 4 bin 800 hektarlık genişliğiyle Maçka ilçesi sınırlarında bulunan ve dünyanın en önemli inanç merkezleri arasında yer alan Sümela Manastırı’na da ev sahipliği yapan Altındere Vadisi Milli Parkı olacaktır. Sarp bir kayalık üzerinde Altındere Vadisi’ne hakim olan Karadağ’ın eteklerinde kurulan ve halk arasında Meryem Ana Manastırı olarak da bilinen Sümela Manastırı milattan sonra 4. yüzyıla tarihleniyor. Deniz seviyesinden 1,300 metre yükseklikteki bulunmakta olan Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en görkemli dini yapısı olan bu tarihi manastır, kusursuz mimarisi ve şahane manzarasıyla keşfedilmek için bizleri bekliyor olacak. Otelimize dönmeden Trabzon’a has gümüş telkari sanatının örneklerini yerinde görüp satın alabileceğimiz telkari atölyesine zamanımız uygun olursa uğranılacaktır. Akşam yemeğimiz ve konaklamamız Trabzon’daki otelimizdedir.

7. gün: Otelimizden 07:30’da ayrılarak Ordu Boztepe’ye varıyor, böylelikle Ordu’nun tüm güzelliklerini ve ihtişamını Boztepe’den seyretmenin hazzına varıyoruz, üstelik bununla da yetinmiyor Ordu şehir merkezine adeta gökyüzünde süzülerek teleferikle keyifli bir yolculukla varıyoruz. Öğle yemeğimizin ardından İlhanlılardan, Danişmendlilere, Selçuklulardan Osmanlı’ya yüzlerce tarihi yapısı ile adeta açık hava müzesi olan Tokat ilimize gidiyoruz. Anadoluda eski dönemden günümüze en iyi korunmuş hanlardan olan Taşhan, Kazıklı Voyvoda’nın (Kont Drakula) tutulduğu zindanlarıyla meşhur Tokat Kalesi manzarasıyla bizleri misafir edecek. Alışveriş ve bir kahve molası sonrası esasen Anadolu Selçuklu Dönemine ait bir tıp medresesi olan Gökmedrese’de sergilenen Hititçe tabletler, Hellenistik döneme ait kılıç ve Roma dönemine ait pagan tanrılar ve onların kutsal hayvanlarından oluşan bronz heykel grubunun bulunduğu Tokat Müze’sini ziyaret ediyoruz. Sonrasında Tokat’ın nüfuzlu ailelerinden biri olan Latifzadeler tarafından Barok tarzında 19. yüzyılda yapılan, ilgi çekici ahşap ve kalemişi süslemeleriyle, Anadolu’da bulunan konakların en görkemlilerinden sayılan, yöreye özgü eşyalar ve kıyafetlerle donatılıp, Tokat'ın geleneksel ev kültürünün yansıtıldığı yerlerin başında gelen Latifoğlu Konağı’na gidiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Tokat otelimizde olacaktır.

8. gün: Saat 07:30’da otelimizden ayrıldıktan sonra dünyanın en büyük ve görkemli mağaralarından biri olan 3.4 milyon yıl yaşındaki Ballıca Mağarası'ndaki oluşumları yerinde izlemek üzere Ballıca Köyü’ne doğru gidiyoruz. Ballıca Mağarası, şimdiye kadar tespit edilen tüm mağara oluşumlarına sahip olmanın yanı sıra, özgün Soğan Sarkıtları ile de uluslararası önem taşıyor. Astım ve KOAH hastalarına iyi gelmesiyle ünlenen milyonlarca yılda oluşan sarkıt ve dikitlerle ziyaretçilerin ilgisini çeken ve halen keşfedilmemiş bölümleri bulunan mağara, "havuzlu, büyük damlataşlar çamurlu, fosil, yarasalı, çöküntü, sütunlar, mantarlı ve yeni" ismini taşıyan doğal salonlarıyla da bizleri kendine hayran bırakacak. Sonrasında Yozgat'ın Sarıkaya ilçesinde, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan, halk arasında "Kral Kızı" olarak bilinen "Basilica Therma" adlı tarihi Roma Hamamını ziyaret ediyoruz. Roma dönemine ait anadoludaki sayılı termal hamamlarından olan Sarıkaya Roma Hamamı’nda, yeraltından çıkan sıcak su kaynağı doğrudan kullanılmış ve hamam kompleksi içindeki yapılarda zeminin ısıtılması da bu sıcak su vasıtasıyla sağlanmıştır.
Bu Hamamın antik dönemde önemli bir termal tedavi merkezi olduğu, yapının en üst kısmında bulunan friz süslemelerindeki boğa başı figürü ve yılan figürlerinden anlaşılmaktadir ki yılan figürü mitolojide tıp ve sağlık tanrısı olan Asklepios’un simgesidir. Yeni keşfedilmiş olan Roma hamamı ziyaretimiz sonrasında Yozgat şehir merkezine doğru yola çıkıyoruz. Yöresel yemeklerin tadına bakacağımız lezzet molası sonrası batı mimarisini anadolu kültürüyle harmanlayan ve duvarlarında tıpkı İstanbul Boğazı’ndaki Osmanlı saray binalarının manzarasından esinlenerek Boğaziçi’ni tasvir eden figürlere, meyve türlerinden desenlere kadar farklı resimleriyle dikkat çeken Çapanoğulları Camisi’ni ziyaret ediyoruz. Yozgat ın önemli sembollerinden olan armut şeklinde çanı andıran kubbesiyle Yozgat Saat Kulesi civarında vereceğimiz serbest zaman esnasında Parmak Çörek gibi yöresel ürünlerin tadına bakabilirsiniz. Sonrasında başkentimiz Ankara’ya doğru yolculuğumuza başlıyoruz, akşam yemeğimiz ve konaklamamız Ankara otelimizde olacak.

9. gün: Sabah 08:30’da otelimizden ayrılarak Ata’mızın huzuruna çıkıyoruz. Ulu Önder Atatürk’ün şanına yaraşır bir şekilde inşa edilmeye çalışılan anıt mezar, aynı zamanda mimari bakımdan ülkemizin en önemli projelerinden bir tanesi olarak da bilinmektedir. Girişindeki Aslanlı Yol’un başından itibaren anadolu halkının kahramanlığına adanan kısımlarıyla insanı derinden etkileyen yapıyı gezerken, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine özgü süsleme öğelerine de sık sık denk geleceğiz. Cumhuriyet tarihinin en görkemli yapılarının başında gelen Anıtkabir, yaklaşık 750.000 metrekarelik alanı kaplıyor. Anıttepe ya da eski adıyla Rasattepe üzerinde yükselen görkemli yapı kompleksi, Barış Parkı ve Anıt Bloku isimli iki ana bölümden oluşuyor. Barış Parkı, Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” sözünden esinlenilerek tasarlandığından içerideki bütün binaların çevresini kaplarken, Anıtkabir’in gezilip görülmeye değer bölümlerinin tamamıysa Anıt Bloku içerisinde yer alıyor. Kurtuluş Savaşı Müzesi, Çanakkale, Sakarya, Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Muharebeleri’ni, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarını ve Atatürk dönemini çarpıcı bir şekilde ve modern sergileme teknikleriyle sizlerin ilgi ve beğenisine sunacak. Atamızın huzuruna çıktıktan sonra Anıtkabir’e ve Ankara’ya veda ederek dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Yolda vereceğimiz ihtiyaç ve yemek molalarından sonra akşam saatlerinde güvenli ve konforlu bir yolculuk deneyimiyle evlerimize dönmüş olacağız. Bizlere katıldığınız için teşekkür eder, başka turlarda sizlerle tekrar buluşma temennimizle esenlikler dileriz.

**Yukarıda verilen fiyatlar erken rezervasyon dönemi fiyatları olup
15 Mayıs 2019 tarihine kadar yapılacak olan rezervasyonlar için geçerli olacaktır.

**500,00 TL kaparo ödemesi ile kesin kayıt yapılabilmekte, kalan tutarın ödemesi turdan 2 hafta öncesine kadar istenilen zamanda yatırılabilmektedir.

**Çocuk indirimleri iki yetişkin yanında konaklama durumunda geçerli olmaktadır.

İlke ve şartlar

- Yukarıda verilen fiyatlar erken rezervasyon dönemi fiyatları olup - 15 Mayıs 2019 tarihine kadar yapılacak olan rezervasyonlar için geçerli olacaktır. - 500,00 TL kaparo ödemesi ile kesin kayıt yapılabilmekte, kalan tutarın ödemesi turdan 2 hafta öncesine kadar istenilen zamanda yatırılabilmektedir. - Çocuk indirimleri iki yetişkin yanında konaklama durumunda geçerli olmaktadır.


Ödeme Seçenekleri

Kredi Kartı - Nakit -

Günler : 9 | Gece : 8


Dahil Hizmetler


  • Profesyonel rehberlik hizmeti
  • Konforlu araçlar ve tecrübeli kaptanlar eşliğinde ulaşım hizmeti
  • Ören yerleri giriş ücretleri
  • Zorunlu seyahat sigortası
  • 7 gece 8 gün , yarım pansiyon otel konaklamaları(Akşam yemeği ve sabah kahvaltısı dahil)

Hariç Hizmetler


  •     Kişisel harcamalar    
  •     Öğlen yemekleri    
  •     Tur programında yer almayan geziler    
Yorum Yaz x

Lutfen Dikkat Edin : Eklenen inceleme silinemez veya guncellenemez0 İncelemeler


0 /10

Seçiniz Tarih