English

Kuşadası & Çeşme

KUŞADASI

Kuşadası güneşin en güzel doğduğu yerlerden bir tanesidir, bulunduğu yer itibariyle oldukça güzel bir alana sahip tatil merkezidir. Yumuşak iklimi, lüks otelleri, temiz kumsalıyla, turistlerin gözde mekanlarından biridir. Kuşadası toplam 20 kilometre uzunluğunda kıyı şeridine sahiptir, bu güzel beldenin aslında anlatılacak birçok özellikleri vardır, örneğin "Ladie Beach" Kadınlar plajı, Aslan Burnu, "love beach" Kara ova, ilyasağa, Tavşanburnu yakınlarında, yer yer kayalık kumsallar göze çarpar, ayrıca yörenin engebeli tepelerden oluşan manzarası büyüleyci niteliktedir. Kuşadasına 12 kilometre mesafede bulunan kirazlı koyu gerçekten görmeye değer bir beldedir. Kuşadasında sabah kahvaltısı yapmak çok ayrı bir zevktir, sabahleyin ötüşen kuşların cıvıltısı hafiften esen rüzgar, daha önce hiç tatmadığınız peynirin, zeytinin tadı yanında bir bardak çay da varsa, kahvaltının fotografı tamamdır...

Kuşadası ilk Türk mimarisiyle 17'ci yüzyılda tanışmış, dönemin Aydın valisi Oğuz Mehmet paşa, Kus adasına ilk kulliye ve çeşmeleri yaptırmış, tabi bunların yanırsıra hamamlar, kervansaraylar ve camiler de inşa ettırmiştir. O zamanki dönemlerde daha çok venedik'ten gelen italyan malları Kuşadasında pazarlanmış, sonra da kentin ticari cazibesi tüm ege bölgesine yayılmaya başlamış, dolaysıyla Kuşadası, ülkemizde turizmin canlandığı ilk bölgelerden biridir, ilçenin etrafında bir çok yerleşim yapılmamış adaların bulunduğu bilinmektedir, ayrıca jeopolitik konumu bakımından Turkiye'nin en önemli yerlerinden biri olduğu rivayet edilir. Kaz dağlarından gelen hava akımı nedeniyle Turkiye'nin Ayvalık'tan sonra oksijen bakımından en zengin bölgesinden biridir.Kuşadası, İzmire yaklaşık iki saat mesafede bulunan 48 bin nüfuslu, Aydın'a bağlı bir ilçedir, Meryem Ana'ya yakınlığı sayesinde, Turkiyede turizmin ilk başladığı yerlerden bir tanesidir. Yaz dönemlerinde oldukça kalabalık bir sezon yaşamaktadır, zenginlerin Turkiye sosyeteleri'nin en cok uğrak verdiği mekanlardan biridir, tarihi eserlerinin yanırsıra pahalı restoranları cafeterya'ları diskotek'leriyle, akuapark'larıyla meşhurdur, bunlardan bir tanesi, Adaland parkı, ilçenin 4 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Ayrıca türistlerin yoğun ilgi gösterdikleri yerlerden bir tanesidir. Gezmek, dinlenmek, eğlenmek icin yola çıkılacaksa, kuşadası gidilmeye, görülmeye değer bir yerdir.

Buradaki betonlaşma, yozlaşma, Turkiyenin diğer bölgelerine nazaran daha azdır, yazlık evleri oldukça pahalı, yerli yabancı çok sayıda zenginlerin tatil geçirdiği ender yerlerden bir tanesi, her sene yaz sezonu devasa turist gemileri uğrar buraya.Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nin turizm işletmeciliği ve otelcilik yüksek okulunun bazı bölüm ve sınıfları bu ilçede bulunmaktadır, ayrıca Türkiye'de sistemli olarak turizm hareketlerinin başladığı ilk yerlerden bir tanesidir, esnafın şık giyinmesi ve bu kültürün bir akım haline gelmesi, ilçe için son derece sevindirici bir gelişmedir, bunun sebebinin gemilerle gelen zengin turistlerden kaynaklandığını düşünmek mümkündür, yada ortalıkta o kadar çok halıcı ve kuyumcu var ki, dogal olarak genellemenin yüzdesini artıyor. Kuşadası tatil anlaşıyı içinde bolca yüzmek isteyenlere tavsiye edilecek bir mekan değildir malesef, çünkü çok yoğsun ve kaya parçaları var denizde.


ÇEŞME

Çeşme, İzmir iline bağlıdır ve Türkiye'nin en batı ucunda yer alır. Doğusunda Urla, batısında Ege Denizi, kuzeyindeKaraburun ile komşudur. Yunan adası Sakız, Çeşme'nin hemen karşısında yer alır ve Çeşme'ye sadece 8 mil uzaklıktadır.

Çeşme'nin toplam nüfusu 27796 olsa da yaz aylarında bu sayı katlanarak artıyor tabi. Çeşme kış mevsiminde ise av tutkunlarına kucak açıyor.

Çeşme'de Akdeniz iklimi yaşanır. Marttan kasıma kadar süren yaz mevsiminde sıcak, yağışsız ve bol güneşli günler, kasım - mart ayları arasındaki kısa kış mevsiminde ise serin ve yağmurlu günler yaşanır Çeşme'de.

Buz gibi akan, Anadolu kültürünü mimarisiyle ortaya koyan çeşmeleri de meşhur Çeşme'nin. Soğuk soğuk akan çeşmelerinin yanında termal kaynaklar açısından oldukça zengindir Çeşme. Termal suları tuzlu termal özelliğine sahiptir ve romatizmal ve ağrılı kas eklem rahatsızlıklarını, kalp-dolaşım sistemi hastalıklarını ve cilt hastalıklarını tedavi edici etkisi çok yüksektir. Bir de şifalı iki tip çamur var Çeşme'de. İlki termal bölgelerde elde edilen şifalı toprak, diğeri termal suyun aktığı bölgede oluşan bataklık çamurdur.

Çeşme'de yapılacak o kadar çok spor aktivitesi var ki dalış, yatçılık, kamp - karavan, rüzgar sörfü, uçurtma sörfü ve avcılık bunlardan birkaçı. Muhakkak birini denemelisiniz. Tarihi İon Medeniyeti'ne dayanan Çeşme'nin sizleri o günlere götürecek tarihi güzellikleri de saymakla bitmez. Çeşme Kalesi ve müzesi, kervansaray, çeşmeler, türbeler, camiler, Çeşmeköy ve Ildırı Çeşme'nin tarihi güzelliklerinin en önemlileridir.

Çeşme'ye gittiğinizde Çeşme zeytinini ve Çeşme üzümlerinden yapılmış şarabı denemeden, ada turlarına ve mini bir mavi yolculuğa çıkmadan, schengen vizeli pasaportunuz yanınızdaysa Çeşme'den Sakız'a geçmeden, Çeşme Kalesi'ni gezmeden, Çeşme Kaplıcaları'nda kalmadan, birbirinden güzel plajlarında yüzmeden, kumru, boyoz, sakızlı dondurma yemeden Çeşme'den dönmek olmaz.

Çeşme geceleri de çok canlıdır. TV programlarına gece hayatı ve eğlenceleri ile konu olan Çeşme plajlarında organize edilen DJ ve sanatçıların yaptığı programlar, yaz boyu verilen konserler, plaj voleybolu turnuvalarıyla sizleri beklemekte...