English

Antalya & Alanya

ANTALYA

Antalya yaklaşık 1.000.000 nüfusu ile (2012) Akdeniz kıyılarının başkenti konumundadır. 2011 yılında gelenlerin sayısı New York'un önünde dünyanın en fazla ziyaret edilen üçüncü şehir olmasını sağlamıştır. 2011 yılında yaklaşık 11.000.000 ziyaretçi gelmiştir.

Geçtiğimiz süre içerisinde öncelikle turizm olmak üzere, tarım, hafif sanayi sayesinde Antalya şehri büyümeye başlamış olup, büyümesi devam etmektedir. Bu geleneksel plajlar tatilcilere ve macerası insanlara olanak sunmaktadır. Şehrin iki farklı yanında plajlar bulunmakta olup, şehir merkezinde modern olanaklar ve dükkanlar vardır. Tabii ki Perge, Aspendos, Side, Termessos, Phaselis, Olimpos gibi başka bir alan keşfetmek isteyenler için tarihi yerler de bulunmaktadır.

Antalya'nın Tarihi

Bu alanda uzun süre iskan edilmiştir; Karain mağaraları Antalya’nın 25 km içerisinde Paleolitik tarihi döneminden kalmıştır. Ama çevredeki diğer bölgeler kadar eski bir bölge değildir.

Bergamalı II. Attalos 1. Yüzyılda bir şehir kurdu ve şehre Attaleia adını koydu. İradeli Roma krallığı döneminde Attaleia Roma kenti haline geldi ve imparator Hadrian tarafından MS 130 yılında ziyaret edildi. İmparator Hadrian onuruna inşa edilmiş olan kemerli geçidi bugün hala ayakta durmaktadır ve adına Hadrian Kapısıdenmektedir.
Bizanslılar Romalılardan devraldı Konya merkezli Selçuk Türkleri tarafından değiştirildi. Şehre bugünkü adı ve ayrıca simgesi olan Yivli Minare ismi verildi.

Moğolların bir süre kontrolünden sonra 1391 yılında Osmanlılar şehirin kontrolünü aldı. Bu durum 1.Dünya savaşına kadar devam etti, müttefikler Osmanlı İmparatorluğunu yıkmayı planlıyorlardı. İtalya 1918 yılında Antalya'yı kontrolü altına aldı ancak 1921 Atatürk'ün ordusu Anadolu'yu Türklere kazandırdı.

Şehrin büyük ölçekli gelişimi 1970 yılında başladı ve Antalya Türkiye'nin küçük bir kasabasından en büyük şehirlerinden biri haline geldi. Geçmiş yıllarda Almanya ve Rusya'dan gelen turistler güzel hava şartları nedeniyle ziyaret ediyorlardı ve gayrimenkul satın alıyorlardı. Kış aylarında kendi ülkelerinde -4C sıcaklık yaşayan insanlar kış aylarında Antalya'ya gelmekten memnun oluyorlardı. Avrupa'nın her bölgesinden golf oynamak için gelenler aynı sebepten dolayı ziyaret ediyorlardı.


ALANYA

Alanya, Antalya şehir merkezine 120 km (74.6) uzaklıkta bir sahil beldesidir. İlçe yaklaşık olarak 400.000 nüfusa sahiptir. Alanya ılımlı Akdeniz iklimine sahiptir. Kışlar çoğu zaman yağmurlu, yazlar ise sıcak ve kuru geçer. Toros Dağları’nın denize yakın olması nedeniyle, bazen sabahları sisli olabilir ve bazen gökkuşağıoluşturur. Dağların tepelerindeki muhteşem kar manzarasını sıcak havalarda bile görebilirsiniz.

Alanya Tarihi

Alanya birçok Akdeniz merkezli imparatorluklar için yerel bir kale olmuştur. Alanya'nın en büyük siyasi önemi orta çağ’da Selçuklu sultanı ile 'Ala' ad-Din Kay-Qubad kanunlarının gelmesi olmuştur.

Büyük İskender tarafından fethedilmeden önce, kale kaya Hititler ve Persİmparatorluğu tarafından iskan edilmiştir. Bölgede Paleolithic çağından (M.Ö20.000) kalma tarihi eserler bulunmuştur. Bölge Ptolemaios döneminde (M.Ö. 4. yüzyıl) Akdeniz korsanları için popüler bir hale gelmişti.

Roma İmparatorluğu'nun düşmesinden sonra şehir Bizans etkisi altına girdi. Müslümanların 7. yüzyılda gelmeye başlaması ile birlikte kontrol Bizanslılardan Selçuk Türklerine, daha sonra 1097 yılında I. Haçlı Seferi ile tekrar Aleksios Komnenos’a geçti.

Haçlı Seferleri ardından, Ermeni Krallığı Kilikya noktasını düzenledi ama Selçuklu Sultanı 'Ala' ad-Din Kay-Qubad döneminde 1221 yılında Müslümanlar Akşehir karşılığında şehrin kontrolünü tamamen ele aldılar. Selçuklu hakimiyeti kentin altın çağı oldu. İkiz kalesi, şehir duvarları, cephanelik ve Kızıl Kule bu dönemde inşa edildi. Kay-Qubad'salso bahçeleri ve köşklerin hala şehirde görülebilir.

Alanya daha sonra doğudan gelen Mongollar, Anadolulu Türk beylikleri ve Mısır’dan gelen Luzinyanlar tarafından işgal edildi. Şehir Mısır Memlükler’ine 1427 yılında satıldı ve 1571 yılında Osmanlı İmparatorluğu’na dahil oldu. Bugün olduğu gibi 1868 yılında da, Antalya’nın bir parçası haline geldi.

I.Dünya Savaşından sonra bölgedeki çoğu kent gibi, Alanya İtalya'ya bölümlenmiş sonra, şehirde 1923 yılında büyük bir savaş yaşandı ve nüfusunda değişiklikler oldu.

Yarımada üzerinde 1226 yılından kalma Selçuk Kalesi olan Alanya Kalesi bulunuyor. Kentin görülmesi gereken simgeleri kale içinde ve çevresinde bulunmaktadır. Kale mevcut yönetim için bir saray olarak ve saldırı durumunda bir savunma yapısı olarak çift amaçlı mevcut surların üzerine kurulmuştur. Kalenin içinde Kanuni Sultan Süleyman'ın yaptırdığı Süleymaniye Camii ve kervansaray vardır.

Eski şehir duvarları doğu yarımadanın çoğu kısmını çevreliyor. İç duvarlardaçok sayıda tarihi villalar, 19. yüzyıl başlarında ki Osmanlı mimarisinin klasik dönemine ait iyi korunmuş örnekler vardır.

zıl Kule, Alanya’nın başka ünlü bir yapısıdır. 33 metre yüksekliğindeki tuğla binada belediye etnografik müzesi bulunmaktadır.

Alanya Kulesi'nin son 83 kulesini, sekizgen yapısı olan cephanelik korumakta olup, ortaçağ askeri mimarisinin en güzel örneklerinden biri olmaya devam etmektedir.

Burada turizm sektörü 1.1 milyar Euro değerinde.

Özellikle Kuzey Avrupa ve Rusya'dan gelen birçok turist, Alanya’da düzenli olarak tatil yapmaktalar.

Mevcut etkinlikler, rüzgar sörfü, parasailing, muz bot ve Türkiye'nin en büyük go-kart pisti bulunmaktadır.

2003 yılından itibaren, konut piyasası son derece karlı hale gelmiş olup, Avrupalı ve Asyalı yarı zamanlı sakinleri için yapılmış çeşitli özel evler ve devremülkler yapılmıştır.

Şehrin doğu ve batı yakasındaki yükseklik sınırlaması gökyüzü görüntüsünün korunmasını sağlıyor.