English

Fethiye & Göcek


FETHİYE

Ölüdeniz, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir beldedir. Ölüdeniz kumsalı yüzde seksen iki oyla 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir[1].

 

Belde, turizm açısından oldukça gelişmiştir. Likyalılarda ışık ve güneş diyarı, Ortaçağ'da "Uzak Diyar" olarak tanınır, Anadolu'nun güneybatısında yer alan Teke Yarımadası'da bulunur. Türkiye'de bulunan deniz kulağı (lagün) oluşumlarından biridir.

 

Ölüdeniz, adı gibi durgun bir göl niteliğindedir. En fırtınalı günlerde Belceğiz kıyıları dalgalarla boğuşurken, Ölüdeniz'de sadece çırpıntılar meydana gelir.

 

Ancak durgun gibi gözüken Ölüdeniz, gözle görünmeyen üç nedenle kendini hemen her gün yenilemektedir. Bunlardan ilki, Ölüdeniz'de mevcut yoğun kaynak suyu çıkışları, dipte içeriden açıkdenize doğru bir akıntı yaratmaktadır. İkincisi, bu kaynak sularının yarattığı tuz farkından dolayı açıkdenizden içeriye ve dışarıya devamlı bir sirkülasyon oluşmasıdır. Üçüncüsü ise gel-git etkisi ile iki-üç günde bir deniz ortalama yarım metre yükselir ve alçalır. Bu da büyük miktarda deniz suyu giriş ve çıkışı sağlamaktadır.

 

Beldeye hem kara, hem deniz, hem de havayolu ile ulaşmak mümkündür. Antalya, İzmir, Ankara, İstanbul gibi merkezlerden Fethiye ilçesine düzenli otobüs seferleri yapılmaktadır. Dalaman Havaalanı da beldeye bir saat mesafededir. Fethiye Ölüdeniz arası 12 km'dir. Fethiye'den beldeye düzenli ulaşım imkânları bulunmaktadır.

 

Beldede nitelikli bir çok otel, pansiyon, ve kamp yeri mevcuttur. Her türlü deniz sporunun yapılabildiği beldede safari, dağcılık, yürüyüş ve rafting yapma olanaklarıyla birlikte Babadağ'dan 2000 metre yükseklikten "Yamaç Paraşütü" ile atlama imkânı da vardır.


GÖCEK

Göcek, Türkiye'nin Turkuaz kıyısındaki Fethiye Körfezi'nin uç kısmında bulunan doğal bir liman ve Dalaman Uluslararası Havalimanı'ndan sadece 22 km uzaklıktadır. Toros Dağları'nın ormanlık dağ etekleriyle korunan Göcek birçok adaya ve bu güzel körfezin kuytu koylarına tepeden bakmaktadır.

Göcek Koylarında gezi yaparken, kalabalıktan uzak, düşüncelerinizle baş başa, doğayla iç içe, arkadaşlarınızla, dalgalarla ve rüzgarla zaman geçirmek paha biçilemez bir şeydir.

Fethiye Körfezi'nde bulunan Göcek Koyları, her biri farklı güzellikte ancak doğanın uyumuyla birlikte doğal bir dantel işlemesi oluşturmaktadır. Dünyada Göcek Koyları'ndan başka yeşilin ve mavinin birçok farklı tonunu görebileceğiniz hiçbir yer yoktur. 
Göcek Koyu, muhte
şem doğal çevresiyle, yüzlerce küçük koylarıyla ve adalarıyla birlikte size rehberlik etmektedir. Tüm yazı bu Göcek koylarından geçirebilirsiniz ve her gün farklı bir yere demir atabilirsiniz. Ayrıca, toplamda 850 yata kapasitesiyle Göcek'te dört farklı marina vardır. Buna ek olarak, normal bir yaz gününde Göcek koyları ve adaları arasında dolaşan ortalama 2.000 ila 2.500 yat bulunmaktadır.

Göcek'e ulaşmak çok kolaydır ve buraya geldiğinizde günlük modern hayatın tüm streslerinden kurtulmuş olacaksınız. Turkuaz sularda seyahat ederken, dünyanın başka hiçbir yerinde görülemeyecek bir doğa harikasını keşfedeceğiniz konusunda sizi temin ederiz. Muhteşem doğası ve huzurlu ahengiyle Göcek karşınızda

Günümüz Göcek'i, Türkiye'nin güneybatısından bulunan Muğla İli'nin Fethiye İlçesi'ne bağlı güzel bir köydür. Turistler, 1980'lerin başlarında Türkiye'nin güzelliklerini keşfedene kadar burası küçük ve sessiz bir yerdi. Son zamanlarda, Göcek'in bölgedeki popülerliği arttığı için çok hızlı bir gelişme gösterdi.

Her biri diğerinden daha güzel olan bir sürü koy ve hepsi davetkar bir manzara oluşturmak için birleşmiş olan ve turkuaz sularla çevrili muhteşem adaların dağılımı deniz yoluyla Göcek'e gelenler için birçok etkileyici şeylerden bazılarıdır. Göcek Koyu'nun keşif yapmak için korunaklı demirleme yerlerine ve limanlara sahip olması, Akdeniz'de seyahat eden tekneler için Göcek'i çekici bir durak noktası haline getirmektedir. Deniz ve yerel konaklama yerleri, hemen hemen her yatın ihtiyacını karşılamak için altı farklı marinaya sahiptir.