English

Türkiye Hakkında Bilgiler

TÜRKİYE

 

Derin bir tarih ve kültüre sahip bir ülke olan Türkiye Cumhuriyeti eski dünyanın üç kıtası Asya, Afrika ve Avrupa'nın birbirlerine en çok yaklaştıkları yerde konumlanmıştır ve Avrupa ile Asya'nın buluştukları noktada yer almaktadır. Anakara Anadolu coğrafi konumu nedeniyle çeşitli halkların tarihin akışına şekil veren toplu göçlerine tanık olmuştur. Sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu'da, her biri eşsiz kimliğe sahip fakat yine de koparılamayacak bağlarla öncüllerine bağlı kültürlerin benzersiz bir sentezi gelişmiştir. Kadim bir toprakta kurulu modern bir ulus olarak Türkiye bugün insanlığın paylaştığı başlıca miraslarından birçoğunun varisi ve koruyucusudur.

Resmi Adı : Türkiye Cumhuriyeti

Kuruluş Tarihi : 29 Ekim1923

Başkent : Ankara

En Büyük Şehirleri : İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya

Yüzölçümü : 814.578 km2

Coğrafi Koordinatları : 26° ve 45° Doğu Meridyeni ve 36° ve 42° Kuzey Paraleli

Kıyı Sınırları : Güneyde Akdeniz, Batıda Ege Denizi ve Kuzeyde Karadeniz

Dil : Resmi Dil Türkçedir. Büyük şehirlerde İngilizce yaygın olarak bilinmektedir.

Para Birimi : TL (Türk Lirası) 1 Avro ortalama 2 Türk Lirasına eşittir.

Zaman Dilimi : GMT +2; CET +1; ve EST (ABD - Doğu) +7

Mesai Saatleri : Türkiye’de iş günleri Pazartesi ve Cuma arasıdır. Bankalar, Devlet daireleri ve özel şirket bürolarının büyük bölümü 9.00 ile 17.00 saatleri arasında açıktır.

Elektrik : 220V. Standart Avrupa tipi çift uçlu fişler kullanılmaktadır.

Sağlık Hizmetleri : Şehirlerde ve başlıca turistik beldelerde, yüksek kalitede hizmet veren çeşitli uluslararasıözel hastaneler ve devlet hastaneleri bulunmaktadır.

 

İletişim Hizmetleri : Türkiyede her biri 3G hizmeti veren ve yaklaşık %95lik bir kapsama alanına sahip olan üç GSM operatörü bulunmaktadır. İnternet erişimi ise ülkenin dört bir yanında kullanılabilir durumdadır.


Türkiye bölgeleri, şehirleri ve turizm yerleri hakkında detaylı bilgileri aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz.